ایران در فکر جذب گردشگران چینی

ایران در فکر جذب گردشگران چینی

 

با توجه به روابط خوب ایران و چین در زمینه ی گردشگری و تبادل اطلاعات فرهنگی ، مسئولان فرهنگی و گردشگری ایران در حال برنامه ریزی های مثبت و کارایی برای استفاده و جذب گردشگران چینی به کشور می باشند.

 ‫گردشگران چینی‬‎

با توجه به این که در سال ۲۰۰۱ میلادی کشور ژاپن اقدام به جای دادن ایران در لیست امن کشورهای مورد نظر شهروندان خود برای بازدید قرار داد اما با این حال هنوز هم کشور ایران از نظر سفر چینی ها برای مقاصد گردشگری در رتبه ی خوبی قرار نگرفته و این نشان دهنده ی این است که هنوز اقدامات بسیاری برای تحقق این امر لازم است.

با توجه به بررسی آمار و ارقام موجود از گردشگری چینی ها، در سال بیش از ۱۳۰ میلیون نفر از شهروندان چینی از کشور خود خارج شده و به قصد گردشگری کشور خود را ترک می نمایند اما با این حال که همانطور که گفتیم ایران در بین کشورهای امن چینی ها برای گردشگری و بازدید است اما با این حال از این ۱۳۰ میلیون نفر تنها شاید کمتر از ۱ درصد از چینی های گردشگر برای بازدیداز ایران به کشورمان می آیند.

اقدامات دولت برای جذب گردشگران چینی

 

با توجه به تمامی این موارد از طرف دولت و وزارت گردشگری در برنامه های خود به صوت جدی دنبال این هستند که ایران را در اولین انتخاب های گردشگران چینی قرار دهند.

گردشگران چینی‬‎ در ایران

به این منظور دولت، با برگزاری کنفرانس‌های بین المللی که با هدف اطلاع‌ رسانی درست و به جا به شهروندان چینی سازمان داده شده اند، تلاش های بسیار زیادی را انجام داده است تا در نهایت گردشگران بسیار خوش قریحه و البته دست و دل باز چینی را جذب کشورمان ایران نماید.

همیشه برای همه این سوال بوده است که چرا با توجه به روابط تجاری و البته همه جانبه ی نزدیک بین دو دولت ایران و چین، سهم ایران با توجه به این که این پتانسیل را در خود دارد اما با این حال از بزرگ ‌ترین بازار منبع گردشگری در جهان بسیار کمتر از پتانسیل و ارتباطاتی که در اختیار دارد، محروم است؟

با توجه به استانداردهایی که در صنعت گردشگری و توریسم در تمامی جهان وجود دارد و بین همه نیز پذیرفته شده است، به نظر می رسد که بسیار بیشتر از قبل باید به این موضوعات به صورت دقیق تر و جزئی تر بها داده شود. تمام این ها در صورتی است که گردشگران ایرانی از این که چین و شهرهای ۱۰۰۰ رنگش را به عنوان مقصد گردشگری خود نشان دهند بسیار مشتاق هستند.

آمار گردشگران چینی

 

بر اساس آخرین آماری که سفارت چین در تهران منتشر کرده است، در حدود ۱۷ هزار گردشگر ایرانی در سال ۲۰۱۷ با توجه به درخواستشان، ویزای چین را دریافت کرده‌اند و به این کشور سفر کرده اند و این امر در حالی رخ داده است که که تعداد گردشگران چینی از این مقدار بسیار کمتر بوده است. چینی هایی که وارد ایران شده‌ اند تنها ۷ هزارنفر بوده است.

البته نباید از این نکته گذشت که تعداد گردشگران چینی که وارد کشور شده اند و مقصدشان ایران بود است طی ۶ ماه گذشته در حدود ۸ درصد افزایش یافته است، اما با این حال به نظر می رسد که کشورمان هنوز هم بسیار برای رسیدن به هدفش راه دارد و هنوز هم سهمش از ۱ درصدش آن قدر ها هم زیاد نشده و باید به فکر این باشد که هر گردشگر چینی که هست ایران را به عنوان مقصد خود انتخاب نماید.

بر این اساس می توان با یک تحقیق و گشت گذار ساده فهمید که ایران در این را باید از رقیبان بسیار زیادی گذر کند.

طبق آمارهای منتشر شده ی کاملا رسمی، کشورهایی همچون: هنگ کنگ، ماکائو، تایلند، کره ‌ی جنوبی، ژاپن، تایوان، سنگاپور، ویتنام، فرانسه، ایتالیا،…. و بسیاری دیگر از کشورها که بی شک نام تک تک آنان دراین خبر نمی گنجد، جزء پر طرفدارترین مقاصد گردشگری هستند که چینی‌ های گردشگر تصمیم می گیردند تا به آن ‌جا سفر می ‌کنند.

با توجه به این خبر امری که پر واضح است و در ابتدا نیز به آن اشاره شد این است که بی شک باید بر روی امکانات گردگیری و همچنین زیرساخت های آن برای سهولت رسیدن به این امر بازنگری و تجدید نظر در جهت بهبودی و بهسازی آن صورت پذیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

55 + = 61