بهترین زمان برای استفاده از مکمل های غذایی

Related image

مکمل های غذایی

استفاده از مکمل های غذایی معمولا زمانی توصیه می شود که رژیم غذایی فرد با کمبود و نقصان رو به رو است.

برای استفاده از این گونه مکمل ها لازم است حتما از دستور پزشک استفاده نماییم.

استفاده خودسرانه از مکمل ها می تواند برای بدن مضر باشد.

 

 دکتر محمد حسبی، متخصص پزشکی ورزشی  با بیان اینکه مکمل ها در جایی استفاده می شوند که رژیم غذایی فرد دچار نقصان باشد، افزود: مکمل های غذایی با دارو فرق می کند.
البته استفاده از مکمل با دوپینگ هم فرق می کند. ورزشکاران حرفه ای که دچار کمبودهایی می شوند، قضیه ی دارد مطرح می شود که یا جنبه دارویی دارد یا دوپینگ اتفاق می افتد.
وی با بیان اینکه محققان استرالیایی مکمل ها را به 4 دسته A،B،CوD تقسیم بندی می کنند، ادامه داد: دسته ی A این مکمل ها ایمن تر و فوایدشان شناخته شده تر است.
انواع مکمل های این دسته 3 گروه هستند. گروه اول به شکل غذا تولید می شوند که یا به شکل پودرهای پروتئین، شکلات بار یا پروتئین بار هستند و یا به صورت نوشابه که میزانی از کربوهیدرات یا الکترولیت مورد نیاز ورزشکار را جبران می کند و این مکمل در صورتی به فرد توصیه می شود که بدن او نیاز به پروتئین داشته باشد.
حسبی در ادامه تاکید کرد: اگر مواد غذایی پروتئین مورد نیاز فرد را تامین می کند، مکمل غذایی پروتئین دار به او داده نمی شود؛ اما اگر غذا پروتئین مورد نیاز فرد را تامین نکند، پروتئین مکمل به صورت آب پنیر یا آلبومین به فرد داده می شود.
این متخصص پزشکی ورزشی در ادامه اظهارداشت: اگر پروتئین زیادی به فرد داده شود، بدن نمی تواند از این میزان پروتئین در ساخت عضلات استفاده کند در نتیجه بدن پروتئین را می سوزاند و با سوخت پروتئین، اوره تولید می شود.

بالا رفتن «اوره» باعث ایجاد فشار بر «کلیه ها» می شود

وی با بیان اینکه بالا رفتن اوره باعث ایجاد فشار بر کلیه ها می شود، گفت: پس همین مکمل که بی خطر است در گروه A قرار دارد وقتی خودسرانه و بیش از حد مصرف شود می تواند ضرر داشته باشد.
این متخصص پزشکی ورزشی افزود: گروه سوم مکمل ها از دسته بندی A، مکمل هایی هستند که روی عملکرد ورزشکار موثر واقع می شود مثل کافئین، کراتین.
کافئین در چربی سوزی و افزایش تمرکز تاثیر می گذارد و کراتین قدرت انفجاری فرد را افزایش می دهد.
حسبی ادامه داد: این دو نیز زمانی به فرد داده می شود که فرد به آن واقعا نیاز داشته باشد به عنوان مثال اگر فرد، ورزشکار استقامتی باشد کراتین برایش مفید نیست.
کراتین به علت احتباس آب، فقط باعث افزایش وزن در او می شود.
اینمتخصص پزشکی ورزشی در ادامه بیان کرد: پس کراتین برای افرادی که برای سلامت خود ورزش می کنند، مفید نیست.

مصرف کراتین

کراتین برای ورزشکار حرفه ای که قصد بالا بردن رکورد را دارد و حتی 5/0 کیلوگرم اضافه بلند کردن وزنه برایش مهم است می تواند مفید باشد.
البته استفاده از این مکمل در دراز مدت می تواند آسیب زا باشد که البته می تواند جز آسیب های شغلی محسوب شود.
وی در ادامه به دسته b اشاره و بیان کرد: شواهد علمی برای مفید بودن یا نبودن آن کافی نیست و تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

دسته دوم، مکمل های پزشکی محسوب می شوند که در حقیقت کمبود ریزمغزی ها و ویتامین ها را تامین می کند.

استفاده از این مکمل ها به شرطی موثر است که برای فرد موثر دانسته شود مثلا تجویز آهن برای فردی که دچار کمبود آهن است.
این متخصص پزشکی ورزشی تاکید کرد: همچنین استفاده از ویتامین D طبق دستور عمل وزارت بهداشت برای عموم افراد 12-70 ساله، ماهیانه 000/50 واحد می باشد که در این محدوده می تواند انجام شود.

لازم به دکر است که این ویتامین اگر بیش از حد مورد نیاز استفاده شود می تواند یاعث مسمومیت شود. گلوتامین مثالی از مکمل مربوط به دسته یB است.

وی در خصوص دسته ی C گفت: شواهد علمی برای مفید بودن آن ها ضعیف است؛ اما مصرف شان، ممنوع نیست. اسیدهای آمینه شاخه دار جزء این دسته هستند.

با اشاره به دسته D بیان کرد: محرک ها جزء این دسته هستند و مصرف آنها ممنوع است. بعضی ریشه های گیاهی در این دسته قرار دارند.
این متخصص پزشکی ورزشی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا ویتامین های B کمپلکس و B دوازده که به شکل تزریقی مصرف می شوند، جزء مکمل ها هستند؟

اظهارداشت: خیر، این ها جزء داروها هستند و هر جا شکل مصرف ویتامین ها، تزریقی باشد، دارو تلقی می شود.

بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم

در مورد مکمل کلسیم ، مصرف آن بستگی به ملح به کار رفته در آن دارد . کلسیم سیترات را میتوان بدون توجه به زمان غذا مصرف کرد.

اما توصیه می شود کلسیم کربنات را همراه با غذا مصرف کنیم .

به دلیل دفع فسفات غذا در هیپر فسفاتمی ( بعنوان فسفات بایندر ) و ترشح بیشتر اسید معده حین مصرف غذا ، جذب کلسیم کربنات بیشتر می شود .

از طرف دیگر بهترین زمان مصرف مکمل‌ کلسیم ، شب هاست ! به این دلیل که مصرف کلسیم در بدن بیشتر در شب صورت می گیرد و همچنین به دلیل این که کلسیم می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند .

بهترین زمان مصرف مکمل آهن

مکمل آهن رو شب ها موقع خواب یا قبل از صبحانه یا 2 ساعت پس از غذا مصرف کنید.

اصولا خوردن قرص آهن با معده خالی بهترین روش مصرف هست برای جذب حداکثری آهن ! اما معمولا این کار ممکن نیست چون قرص آهن خیلی مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد میکنه ،  و نهایتا فرد مجبور میشه آهن رو با غذا بخوره !

در کل بهترین زمان مصرف مکمل آهن دو ساعت بعد از غذاست . مصرف مکمل آهن همراه وعده های غذایی باعث کاهش شدید جذب آهن می شود .

همانطور که قبلا هم اشاره شد همزمان با مصرف قرص آهن ، از خوردن شیر ، لبنیات ، نان سبوس دار ، چای ، فیبر و قرص کلسیم خودداری کنید . زیرا همگی جذب آهن را کاهش می دهند !

 

بهترین زمان مصرف مکمل ویتامین سی

دو نکته مهم را دقت کنید :

  1. این ویتامین محلول در آب است اما تفاوت آن با دیگر ویتامین ها این است که فقط چند ساعت در خون باقی می ماند و به سرعت از راه کلیه ها دفع می شود . بنابراین برای کسب نتیجه بهتر ، بهتر است ویتامین C در هر سه وعده غذایی تقسیم و مصرف شود .
  2. دقت کنید که ویتامین C نباید قبل از خواب مصرف شود ، چون ماده ای محرک است و شخص را بیدار نگه می دارد .

بهترین زمان مصرف مکمل ب کمپلکس

کلیه ویتامین های این گروه ( ب کمپلکس ) محلول در آبند . پس بهتر است برای جذب بهتر همراه غذا خصوصا همراه با میوه و سبزیجات خورده شوند .

بهترین زمان مصرف مکمل روی یا زینک

مکمل روی به تازگی زیاد مورد توجه قرار گرفته است زیرا روی به کاهش ریزش مو و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند .

این قرص را با معده خالی بخورید . همانطور که در قسمت تداخل مکمل ها اشاره شد ، اگر قرص آهن می خورید ، سعی کنید 6 ساعت با مصرف قرص روی فاصله داشته باشد .

بهترین زمان مصرف مکمل ویتامین E

بهترین روش مصرف مکمل ویتامین E ، همراه با غذاست ، زیرا این ویتامین ، یک ویتامین محلول در چربی است .

قرص ویتامین E را باید یکجا قورت بدهید ! نصف کردن ، حل کردن یا جویدن این قرص ممنوع است .

منبع: آوازه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

64 − = 59