دانلود کتاب زندگی و سرانجام ماری آنتوانت از پیر نزلوف

دانلود کتاب زندگی و سرانجام ماری آنتوانت از پیر نزلوف  کتاب زندگی و سرانجام ماری آنتوانت از پیر نزلوف

زندگی و سرانجام ماری آنتوانت

  نام کتاب: زندگی و سرانجام ماری آنتوانت

نویسنده: پیر نزلوف

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: زرین

سال نشر: 1388

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 581 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 7.35 مگابایت

 

مقدمه

“ماری آنتوانت”، معروف به اتریشی (۱۷۵۵ تا ۱۷۹۳ میلادی) واپسین ملکه پیش از “انقلاب کبیر فرانسه” است. وی در سال ۱۷۵۵ در شهر وین در کشور اتریش زاده شد. ماری آنتوانت، دختر “فرانسوای اول” بود و در سال ۱۷۷۰ به همسری “شاهزاده لویی” درآمد. چهار سال پس از ان لویی به پادشاهی فرانسه رسید و ماری آنتوانت شهبانوی فرانسه شد.

آنتوانت یک بانوی اشرافزاده، ولخرج و خوشگذران بود که از روند جامعه آگاهی چندانی نداشت. گفته شده که زمانی که صدای انقلاب فرانسه بلند شده بود وی از کسی پرسید: که مردم چه می‌خواهند؟ آن شخص پاسخ داد: گرسنه‌اند و نان می‌خواهند. و شهبانو گفته بود: اکنون که نان ندارند چرا شیرینی نمی‌خورند! اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ماری آنتوانت این سخنان را بر زبان رانده باشد. وی به زبان فرانسه و آلمانی تسلط کامل داشت. در کتاب “غرش توفان” اشاره شده است که یکی از افسران در مورد او گفته است هرگز زنی را ندیده بودم که با این فصاحت فرانسوی تکلم کند و با این روانی آلمانی صحبت کند. ملکه فرانسه به زبان انگلیسی نیز آشنایی داشت. در کل مردم فرانسه از او بیزار بودند و این بیزاری را در روزنامه‌های بومی آن زمان به نمایش می‌گذاشتند.

در کوران انقلاب ماری آنتوانت از برادرش، “لئوپولد دوم” پادشاه اتریش درخواست یاری کرد. با اعلام جنگ اتریش به فرانسه در حال انقلاب، مردم خشمگین در ۱۰ آگوست ۱۷۹۲ به پادشاهی لویی شانزدهم بر فرانسه پایان دادند. خانواده پادشاهی به زندان افتادند و کوشش شاه و شهبانو برای گریز نافرجام ماند و سرانجام در ۱۶ اکتبر ۱۷۹۳ میلادی، در میدان “کنکورد” در پاریس، گردن‌ زده شد. با بازگشت بوربون‌ها به سلطنت فرانسه و به قدرت‌رسیدن لویی هجدهم، جسد ماری آنتونت و همسرش لوئی شانزدهم به کلیسای سلطنتی سن‌دنُی منتقل و پس از طی مراسم تشریفاتی، در آن‌جا دفن شد.  

معرفی کتاب

در این رمان تاریخی، زندگی و سرگذشت بدفرجام “ماری آنتوانت” همراه با اتفاقات و حوادث خونبار انقلاب فرانسه به تصویر کشیده می‌شود. ماری آنتوانت، شاهزاده اتریشی و ملکه مشهور فرانسه بود که اجدادش به مدت هفت قرن بر سریر پادشاهی نشسته بودند. ماری نیز به گونه‌ای تربیت شده بود که پس از آن که ملکه دربار فرانسه گردید، خود را از نژاد خدایان می‌انگاشت و دیگران را همپایه خود نمی‌دانست. همین امر سبب گردید که او از اصول اجتماعی حاکم بر فرانسه کاملا بی‌اطلاع باشد و فقر و فاقه مردم فرانسه را در نیابد. این بی‌اطلاعی از اوضاع اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و بی توجهی به خواسته‌های بر حق مردم، کار را بدان جا کشاند که زمینه انقلاب فرانسه فراهم آید. انقلابی که به سرنگونی سلطنت فرانسه، اعدام ماری آنتوانت و شوهرش “لویی شانزدهم”، به جرم خیانت به ملت فرانسه انجامید.  ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.