دانلود کتاب سرزمین جاوید (جلد چهارم) از ماریژان موله

دانلود کتاب سرزمین جاوید (جلد چهارم) از ماریژان موله   کتاب سرزمین جاوید (جلد چهارم) از ماریژان موله

سرزمین جاوید

  نام کتاب: سرزمین جاوید (جلد چهارم)

نویسنده: ماریژان موله، هرتزفلد، گیرشمن

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: زرین

سال نشر: 1378

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 637 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 19 مگابایت

 

بخشی از کتاب

• پرسپولیس، در تمام دوره هخامنشیان یعنی مدت دو قرن و نیم موزه کشورهای امپراطوری ایران بود و هر تحفه کمیاب به آن موزه فرستاده می‌شد تا در آن‌جا محفوظ بماند. شیز هم در دوره چهارصد ساله پادشاهان ساسانی یک مرکز مذهبی و موزه هنری به شمار می‌آمد و پادشاهان و امرای ایران و توانگران مدت چهارصد سال برای شیز وقف می‌کردند و اشیای گرانبهای خود را به آنجا می‌فرستادند. لذا می‌توان قبول کرد، همان‌طور که در تواریخ نوشته‌اند، سپاه هرقل، امپراطور روم، ده کرور سس ترس طلا و نقره و دیگر جواهرات و پارچه‌های زربفت و چیزهای دیگر را با خود به یغما برده باشند و … • ذکر این نکته بی‌فایده نیست که هرقل و سربازهای او که به شیز حمله‌ور شدند و هر چه گران‌بها بود به یغما بردند، کیش مسیحی داشتند. ما می‌دانیم که ایران پناهگاه کیش مسیحی بود. برای ثبوت این که ایران پناهگاه مسیحیان بوده، همین دلیل بس که اولین کلیسای مسیحی که هنوز هم وجود دارد در ایران ساخته شد و قبل از ایران، در هیچ نقطه‌ای از طرف مسیحیان کلیسا بنا نگردیده بود، چون کسی جرأت بنای آن را نداشت، حتی در انطاکیه که اکثر مورخین اروپایی وقتی تاریخ کیش مسیحی را می‌نویسند، آنجا را اولین مرکز یا از مراکز اولیه استقرار کیش عیسوی قلمداد می‌کنند. پاداش خوبی‌هایی که پادشاهان ایران و ایرانیان با مسیحی‌ها کردند این شد که یک امپراطور مسیحی به اسم هرقل با سربازان مسیحی خود به مرکز بزرگ مذهبی ایران در تخت سلیمان امروزی حمله کرد و هر چه قابل بردن بود، به یغما برد!
 

معرفی کتاب

این کتاب، جلد چهارم از مجموعه چهار جلدی سرزمین جاوید است. این جلد از ادامه جلد سوم که در زمان “شاپور اول” پسر اردشیر بابکان، موسس سلسله ساسانیان است شروع می‌شود و با به پایان رسیدن عمر “شاپور دوم”، به پایان می‌رسد. از صفحه 1891 که آغاز این جلد می‌باشد تا صفحه 2078 از زبان شاپور است. تعداد این صفحات 187 صفحه می‌باشد. اما باید 35 صفحه از این صفحات را کم کرد. چرا که از صفحه 1984 تا 2019 مربوط به شرح حال “کارتیر” می‌باشد. کارتیر موبدی بود که به تحریک او مانی را کشتند. این 35 صفحه از زبان کارتیر می‌باشد که از یک لوح برداشت شده است. بعد از این صفحات به جانشینان شاپور اول می‌رسیم و سپس به فردی می‌رسیم که همواره پادشاه بود؛ یعنی شاپور دوم. به این خاطر می‌گویم همواره پادشاه بود که وقتی جنینی در شکم مادر بود به پادشاهی رسید و تاج را بر روی شکم مادرش قرار دادند. به همین دلیل از قبل از تولد پادشاه بود، وقتی به دنیا آمد پادشاه بود، در طول 70 سال زندگی پادشاه بود و به عنوان یک پادشاه از این دنیا رفت. چهار صفحه پایانی کتاب توضیحاتی از خانم «زبیده جهانگیری» درباره کتاب و آقای ذبیح اللّه منصوری است. گویا آقای منصوری که این یادداشت‌ها را جمع‌آوری کرده بودند، نتوانستند آن‌ها را مرتب و چاپ کنند و پس از مرگ ایشان این کار صورت گرفته است.
 

مجموعه سرزمین جاوید

مجموعه سرزمین جاوید اثر ماریژان موله، رومن گیرشمن، ارنست هرتزفلد، در چهار جلد، در توصیف تاریخ قبل از پادشاهی مادها یعنی دورهٔ حکومت ایران‌بانان زن بر ایرانویج تا اواخر دورهٔ حکومت ساسانیان بر ایران نوشته شده است. این اثر توسط زنده یاد ذبیح‌الله منصوری به فارسی برگردان و تکمیل شده است. در اين مجموعه كتاب از تهاجم‌ها، اساطير و تاريخي كه مربوط به دوران پيشداديان و كيانيان، مادها، هخامنشيان، پارت‌ها و ساسانيان مي‌شود، سخن رانده شده است. پس از آن نشان مي‌دهد كه تازيان و اقوام گوناگون ترك به ويژه مغول‌ها پس از هخامنشيان به ايران آمده‌اند و هميشه اين فرهنگ و تمدن و زبان ايراني بوده كه ملل و اقوام مهاجم را ايراني‌مآب كرده است. عنصر قالب در اصول بنيادي تفكر و بينش ايراني پويايي، سازندگي و بالندگي بوده و همواره به‌صورتي ذاتي در پس هر تهاجمي روند دوباره‌سازي و زنده شدن و رونق دوباره را در پيش گرفته و همواره چون كوهي استوار بر بلنداي تاريخ بر جاي مانده است. در اين مجموعه تاريخي آمده است: «بي‌گمان فرهنگ و تمدن ايراني، از آغاز تاكنون استمراري بنيادي، پرتوان و پيوسته داشته است. اين فرهنگ و نمودارهاي فكري و معنوي آن، مانند حلقه‌هاي به هم پيوسته يك زنجير است. هر حلقه يا چند حلقه اين زنجير، توسط پادشاهان، دانشمندان، هنرمندان و حكيمان و عارفان و … به فراخور زمان، مكان، ذوق و سليقه آنان ساخته و پرداخته شده است. به ترتيبي كه اين دانه‌ها و حلقه‌ها پيراسته و آماده شده است. سازندگان هر عصر و دوراني، ميراث‌دار تجربه‌ها، آموخته‌ها و داده‌هاي پيشينيان خود بوده‌اند و نمي‌توانسته‌اند از آن گنجينه بي‌نياز باشند، اما هميشه برابر با زمان و مكان و در برخورد با فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي ديگر و در بازار پر رونق داد و ستدها، بر آن‌چه كه از پيش به آنان رسيده، افزوده است. همين پويايي و ايستايي است كه فرهنگي هميشه در حال تحول، زنده و نو را براي نسل بعدي بر جاي نهاده است.»
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
بدون نظر
 1. میترا می گوید

  با سلام
  من مدتها بود دنبال این کتاب می گشتم. خیلی خیلی ازتون سپاسگذارم.

 2. ژاله می گوید

  سلام
  خسته نباشید.
  من مدتها دنبال این کتاب بود و تونستم جلد سه و چهار این کتاب رو از سایت شما دانلود کنم.
  برای دانلود جلد یک و دو چکار باید کرد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.