راهکارهای تازه برای بهبود صنعت گردشگری ایران

مجتمع های گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند

به گفته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بر اساس مصوبه دولت در تاریخ ششم تیر ماه سال جاری مجتمع های گردشگری، بوم گردی و مناطق نمونه گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند و جدول پیوست قانون تغییر کاربری اراضی نیز اصلاح شد و سه مورد به آن اضافه شد. موضوع دیگری که او به خبرگزاری ها گفت موافقت وزارت آموزش و پرورش با تعطیلات زمستانی مدارس است و امید می رود که این اتفاق امسال اجرایی شود.

گردشگری

معافیت از پرداخت عوارض

علی اصغر مونسان در حاشیه جلسه هیئت دولت این هفته در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجتمع های گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند و همچنین بیان کرد امروز مصوبه خوبی در حوزه گردشگری داشتیم. جدول پیوست قانون تغییر کاربری اراضی امروز اصلاح شد و سه مورد به آن اضافه شد. به گفته معاون رئیس جمهور قبلا فقط بخش هتل‌ها را داشتیم که از پرداخت عوارض معاف بودند و امروز مجتمع های گردشگری، بوم گردی و مناطق نمونه گردشگری به جدول پیوست قانون کاربری اراضی اضافه شدند.

از دیگر نکاتی که علی اصغر مونسان بیان کرد وضعیت تعطیلات زمستانی مدارس بود. او گفت ما پیگیر این موضوع هستیم. وزارت آموزش و پرورش با این موضوع موافق است و امید داریم بتوانیم امسال اجرایی ‌اش کنیم. این اتفاق برای برخی مناطق مانند مناطق جنوبی که در فصل دوم سال ایام آب و هوای‌ شان بهتر است، اتفاق خوبی است و اوج گردشگری را خصوصا در مناطق جنوبی کشور به همراه خواهد داشت.

او ادامه داد: فعلا با وزیر آموزش و پرورش صحبت کرده‌ ایم و با توجه به ایام کوتاه این تعطیلات، امیدواریم نیاز به مصوبه مجلس نداشته باشد البته با کمیسیون آموزش و پرورش در ارتباط هستیم و توضیحاتی را به آنها ارائه کرده ایم. امید آن می رود که پس از تصویب مجتمع های گردشگری از پرداخت عوارض معاف شدند این صنعت رشد قابل توجهی داشته باشد.

تعطیلات زمستانی مدارس

علی‌اصغر مونسان تاکید کرد: البته این طرح با آنچه که پیش از این مطرح شده متفاوت‌ است یعنی طرحی که خیلی وسیع دیده می ‌شد و به همین دلیل اجرایی نمی ‌شد را ما تنها به یک تعطیلی ۱۵ روزه که دانش‌آموزان تعطیلی داشته باشند و کارمندان دولت بتوانند از مرخصی ‌هایشان استفاده کنند، تبدیل کردیم و امید است در این طرح شاهد اوج سفر در زمستان نیز باشیم.

البته برخی عقیده دارند تعطیلات زمستانی مدارس برای والدین شاغل دردسر ساز خواهد بود و از طرفی این اتفاق باعث خواهد شد تا در سال به جای آنکه یک بار شاهد هجوم نامناسب گردشگر در تعطیلات نوروز باشیم، با هجوم دوباره مسافران در بازه تعطیلات زمستانی نیز روبه ‌رو شویم که مشکات خاص خود از جمله ترافیک، آلودگی هوا، گرانی خدمات و… را به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر از آنجا که این تعطیلات تنها شامل دانش ‌آموزان می‌ شود در این طرح به شاغلان توجهی نشده؛ اما پیشنهاد دهندگان می ‌گویند کارمندان م ی‌توانند در این ایام از مرخصی ‌شان استفاده‌کنند و اضافه شدن ۱۵ روز به تعطیلات ‌رسمی بار مالی سنگینی بر دوش کشور خواهد گذاشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

99 − = 97