زندگی نامه باب مارلی

در طول تاریخ افراد زیادی وجود داشته اند که علاوه بر حرفه اصلی خود به خاطر فعالیت های اجتماعی نیز در فردی شناخته شده بودند. باب نستا مارلی را می توان یکی از آن افراد نامید. خواننده، ترانه سرا و موسیقیدان صحب سبک و معروف جاماییکایی که با نام باب مارلی شناخته می شود، در سال 1945 در جامائیکا متولد شد. او را یکی از پیشگامان سبک رگی در موسیقی می دانند. موسیقی او ترکیبی از عناصر رگی ، اسکا و راکستدی و همچنین سبک متمایز آواز و ترانه سرایی او بود. ظهور مارلی باعث بیشتر دیده شدن موسیقی جامائیکا در جهان شدن و به مدت یک دهه آن را در میان مردم محبوب کرد. مارلی در طول زندگی خود پیرو جنبشِ راستافار یا راستافاری بود.

موسیقی باب مارلی

او فعالیت حرفه ای موسیقی خود را از سال 1963 و پس از تشکیل گروه باب مارلی و ویلرز آغاز کرد. این گروه اولین آلبوم استودیویی خود را به نام The Wailing Wailers در سال 1965 منتشر کرد که شامل تک آهنگ ” یک عشق / مردم آماده می شوند (One Love/People Get Ready) بود. این آهنگ در سراسر جهان محبوب شد و به دنبال آن گروه مارلی یازده آلبوم استودیویی دیگر منتشر کرد. سپس او به لندن نقل مکان کرد و در آنجا پهارمین آلبوم خود با نام The Best of The Wailers را در سال 1971 منتشر کرد. در سال 1973 با انتشار دو آلبوم Catch a Fire و Burnin به موفقیت بین المللی دست یافتند. آلبوم منتشر شده آن ها در سال 1984 با نام Legend با بیش از 13 میلیون نسخه فروش، به پرفروش ترین آلبوم رگی در تمام دوران تبدیل شد. نام این آلبوم در لیست پر فروش ترین آلبوم های تمام تاریخ نیز دیده می شود.

آلبوم های او با فروش بیش از 75 میلیون نسخه در سراسر جهان ، به عنوان یکی از پرفروش ترین هنرمندان موسیقی در همه زمان ها رتبه بندی شده است. مجله آمریکایی رولینگ استون که یکی از مشهورترین مجلات در زمینه موسیقی است، باب مارلی را در رتبه یازدهم  هنرمند برتر تمام ادوار قرار داده است.

فعالیت های اجتماعی

مضامین اجتماعی جامعه را می توان در آهنگ های باب مارلی دید. او که در خانواده ای فقیر به دنیا آمده بود، با موسیقی صدای مردم کشور خود را به جهان رساند. او از آزادی ، تبعیض نژادی و جنگ می‌خواند و در ستایش صلح ترانه می سرایید. این اقدامات باعث شد عده ای قصد از بین بردن او را داشته باشند. در سال 1976 و قبل از قبل از کنسرت لبخند بزن جامائیکا (Smile Jamaica) که به صورت رایگان برای کاهش خشونت ها در این کشور برگزار شد مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت اما آسیب جدی ای ندید.

مارلی در سال 1978 به کشورش بازگشت. او با دعوت از رهبران دو حزب اصلی مخالف جاماییکا در کنسرت یک عشق(One Love) خود، باعث به وجود آمدن صلح در کشور شد و به خاطر فعالیت های صلح جویانه خود مدال صلح جهان سوم را از طرف سازمان ملل دریافت کرد.

بیماری و مرگ

درر سال 1977 مشخص شد که مارلی به نوعی سرطان پوست بدخیم مبتلا است. برخلاف شایعات، این ضایعه به دلیل آسیب دیدگی در جریان یک مسابقه فوتبال در آن سال ایجاد نشده است بلکه در عوض علائم سرطان موجود است. آخرین کنسرت مارلی در در 23 سپتامبر 1980 در پنسیلوانیای آمریکا برگزار شد و او در آنجا به اجرای آهنگ جاودانه خود یعنی نغمه رستگاری (Redemption Song) پرداخت. او علاقه داشت آخرین روزهای عمر خود را در جامائیکا سپری کند اما در مسیر بازگشت از آلمان به دلیل وخامت حالش هواپیما در میامی فرود اضطراری داشت. او در روز یازدهم ماه می سال 1981 به دلیل شیوع بیماری به ریه ها و مغز وی در 36 سالگی در میامی درگذشت.

موسیقی مارلی آثار ماندگاری در سطح جهان برجای گذاشت به طوری که با گذشت 40 سال از فوت او همچنان آهنگ های او پرطرفدار هستند.آهنگ مارلی جزو آهنگ های خارجی معروف قدیمی در ایران نیز به شمار می رود و طرفداران زیادی دارد. نام او در سال 1994 به تالار مشاهیر موسیقی راک اند رول وارد شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.