سند جامع سرمایه گذاری در تهران تصویب شدبه گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه شنبه اعضای شورای شهر تهران سند جامع سرمایه گذاری در شهر تهران را بررسی کردند. در روز یکشنبه ۹ ماده از این سند به تصویب رسیده بود و اعضا در این جلسه به تمامی مواد آن رای دادند. 

محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در خصوص این سند گفت: امروز یکی از سندهای پرماده و تبصره شورای شهر تهران به طور کامل به تصویب رسید. بر اساس بند ۱۰ این سند، شهرداری تهران برای ایجاد رونق اقتصادی و بهره گیری موثر از ظرفیت های اقتصادی شهر تهران از طریق سرمایه گذاری داخلی و خارجی مکلف است نسبت به شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در محلات و مناطق مختلف شهر تهران متناسب با طرح جامع و طرح تفصیلی و شناسایی فرصت های مشارکت اقتصادی و سرمایه گذاری مشترک با شهرداری در پهنه های کالبدی شهر از حوزه های ماموریتی اقدام و اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

وی افزود: در این سند تاکید شده به منظور ارزیابی توان و اهلیت اقتصادی سرمایه گذاران و متقاضیان مشارکت، سازمان مکلف است با خرید خدمات اعتبارسنجی از طریق موسسات واجد صلاحیت و دارای تاییدیه از بانک مرکزی نسبت به سنجش و ارزیابی توان اقتصادی متقاضیان اقدام کند.

ارزش پروژه های بر اساس میزان برآورد سرمایه گذاران به ۵ سطح تقسیم شده است. پروژه های بالای هزار میلیارد تومان که پس از تصویب شورا توسط سازمان اقدام می‌شود، پروژه های بین ۵۰۰ تا هزار میلیارد تومانی که پس از تصویب در کمیسیون برنامه و بودجه اقدام می‌شود، پروژه های ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان که توسط شورای سازمان تصویب و اقدام می‌شود، پروژه های کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان که توسط سازمان اقدام می‌شود و پروژه های کمتر از ۵۰ میلیارد تومان توسط مناطق ۲۲ گانه و با نظارت سازمان انجام می‌شود.

در این سند پیش بینی شده اگر هر یک از متقاضیان سرمایه گذاری به یکی از مراحل اجرا اعتراض داشته باشند سازمان مکلف است حداکثر ظرف ۱۰ روز از زمان ثبت با ذکر دلیل موافقت یا مخالفت خود را با اعتراض بیان کند. همچنین در فصل نهم این سند بر شفافیت ایجاد عدالت رویه و فضای رقابتی تاکید شده است.

اعضای شورای شهر تهران در جریان بررسی این سند برخلاف جلسه گذشته که با پیشنهادات زیادی روبرو بود تا آنجا که محسن هاشمی پیش بینی می کرد تا چند هفته وقت شورا به بررسی مواد این سند اختصاص یابد به سرعت و بدون هیچ پیشنهادی و با اکثریت آرا به مواد این سند رای می دادند. تا آنجا که رئیس شورا به شوخی خطاب به اعضا گفت داریم به شیوه اصولگراها رای می گیریم و با اینکه اصلاح طلب هستیم اصولگرا هم هستیم.

در ادامه محمد سالاری نیز با اشاره به بعضی از بسته های تشویقی برای سرمایه گذاران، گفت: برای این بسته های تشویقی آئین نامه و دستورالعملی مشخص نشده و می تواند در آینده مشکلاتی را ایجاد کند که حسن رسولی پاسخ داد جنس این اختیارات با اختیاراتی که به سازمان املاک داده می‌شود و بی حد و حصر است متفاوت است و در اساسنامه سازمان سرمایه گذاری ها، آئین نامه های مالی و اختیارات مشخص شده است.

در پایان پس از تصویب همه بندها پیش بینی شد دستورالعمل های اجرایی حداکثر ظرف ۳ ماه به شورای شهر ارسال شود و حداکثر ظرف دو ماه آینده فرصت های سرمایه گذاری در مناطق ۲۲ گانه شناسایی و اعلام شود و هر شش ماه یک بار پیشرفت این مصوبه به شورا ارائه شود.Source link

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 6