صبح آلوده پایتخت در روز آغاز به کار مدارسبه گزارش خبرگزاری مهر، پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان‌دهنده برقراری جوی نسبتاً آرام و آسمانی صاف در نخستین ساعات روز یکشنبه (۳۱ شهریور ۹۸) است که با آغاز تردد خودروها، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری شرایط نامطلوب در برخی مناطق را به همراه خواهد داشت.

رفته‌رفته با افزایش سرعت باد و رشد ناپایداری جوی، از غلظت آلاینده‌ها کاسته شده و همچنین با روند کاهشی دما نسبت به روزهای قبل انتظار می‌رود بیشینه غلظت آلاینده ازن در بعدازظهر روز جاری از میزان کمتری نسبت به روز پیشین برخوردار باشد. هرچند وزش باد شدید (بیش از ۸متربرثانیه) در برخی ساعات سبب گسیل گردوخاک در مناطق مستعد شده و به‌تبع آن کاهش کیفیت هوا در این مناطق را پیش‌رو خواهیم داشت.

با ازدیاد تردد خودروها در بعضی ساعات شبانگاهی، افزایش نسبی در غلظت ذرات معلق دور از انتظار نخواهد بود اگرچه به دلیل وزش باد نسبتاً شدید، پراکندگی آلاینده‌ها و کاهش غلظت آن‌ها نسبت به شب پیش مشاهده خواهد شد. اما با کاهش تدریجی ناپایداری جوی و افزایش چشمگیر ترافیک صبحگاهی هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی، در روز دوشنبه (۱مهر ۹۸) شرایط لازم برای تجمع ذرات معلق و سایر آلاینده‌ها فراهم شده و برقراری شرایط ناسالم (به‌ویژه برای گروه‌های حساس) در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

کاهش دما نیز شرایط برای شکل‌گیری آلاینده ازن را محدود کرده ازاین‌رو انتظار می‌رود اکثر مناطق پایتخت نسبت به آلاینده مذکور در شرایط مطلوب قرار بگیرند.  با حاکمیت جو آرام و نسبتاً پایدار همراه با ازدیاد تردد خودروها در اکثر مناطق، پیش‌بینی می‌شود که در اواخر وقت دوشنبه برقراری شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس را پیش رو داشته باشیم.Source link

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

43 − = 35