قیمت خرید تضمینی چغندرقند در کشور افزایش می یابد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر، پیمان حصادی صبح پنجشنبه در جلسه پیگیری مسائل چغندر قند آذربایجان غربی با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌ها و هزینه‌های تولید اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت بذر و نهاده‌های کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد با پیشنهاد به شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی چغندر قند را که ۸۴۰ تومان است، در سال آینده متناسب با قیمت نهاده‌ها و هزینه‌ها افزایش دهد.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای تأمین نهاده‌ها در بخش کشت و برداشت چغندرقند نیز گفت: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته سال آینده نهاده‌های مورد نیاز این بخش در زمان مناسب و به موقع تحویل کشاورزان خواهد شد.

حصادی با بیان اینکه اولویت و راهبرد وزارت جهاد کشاورزی در تولید محصول چغندرقند، ارتقای بهره‌وری در زمین‌های زیرکشت چغندر بهاره و توسعه کشت پاییزه چغندرقند است، گفت: برنامه ابلاغی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برای کشت چغندر بهاره به ۳۵ هزار هکتار افزایش می‌یابد که به دلیل بحران کم آبی دریاچه ارومیه عمدتاً در شمال استان کشت خواهد شد و در جنوب استان میزان کشت کاهش خواهد یافت.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه آذربایجان غربی قطب تولید چغندرقند کشور به شمار می‌رود، گفت: آذربایجان غربی با تولیدی بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال زراعی جاری، رتبه اول کشور در تولید چغندرقند را به خود اختصاص داده و با توجه به ظرفیت استان این میزان تولید باید افزایش یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه امسال ۳۴ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته بود، اظهار کرد: در سال زراعی جاری یک میلیون و ۶۱۳ هزار تن چغندر قند در استان تولید شده که نسبت به مدت زمان مشابه پارسال افزایش قابل توجهی نشان می‌دهد.

کرامتی افزود: سطح زیر کشت چغندرقند در آذربایجان‌غربی در مقایسه با سال قبل از آن ۱۸ درصد افزایش یافته و این افزایش سطح زیر کشت ۵۰ درصد در شمال استان و مابقی در خارج از محدوده حوزه آبریز دریاچه ارومیه اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کشت چغندرقند بهاره در سطح ۳۵ هزار هکتار عنوان کرد: بخش زیادی از این افزایش با توجه به زیرساخت‌های مناسب در شمال استان خواهد بود و تلاش می‌شود از بار کشت چغندر قند در جنوب استان با توجه به احیای دریاچه ارومیه کاسته شود.

[ad_2]

Source link

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 78 = 81