عوارض قرص چربی سوز و تاثیر آن در بدن ورزشکاران | مجله تخصصی فیت بادی

استفاده از مسکن های کدئین دار بدون نسخه پزشک

 استفاده از مسکن های کدئین دار به صورت سر خود عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد و هرگز توصیه نمی شود.
از این رو کشورهای بسیاری فروش بدون نسخه آن را ممنوع کرده اند.
نگرانی در مورد سوء مصرف این داروها به حدی است که مسئولان استرالیایی را بر آن داشته که فروش مسکن‌های حاوی کدئین را به ارائه نسخه پزشک محدود کنند.

 

طبق قانون فعلی در استرالیا مصرف کدئین به شکل ترکیبی در مسکن‌های بدون نسخه و داروهای سرفه میسر است اما به اعتقاد سیاست‌گذاران دارویی، در چنین شرایطی خطر اعتیاد در این کشور بسیار زیاد است.

این تصمیم، استرالیا را در کنار بیشتر کشورهای پیشرفته قرار می‌دهد که دریافت داروهای حاوی اپیوئیدها (مخدرها) را منوط به تجویز پزشک می‌دانند.

ممنوعیت استفاده از مسکن بدون نسخه در بعضی کشورها

در آمریکا و همچنین در بیشتر کشورهای اروپایی، هنگ کنگ و ژاپن فروش بدون نسخه مواد حاوی کدئین ممنوع است.

به گزارش ایران ویج به نقل از بی‌بی‌سی، استفاده نادرست از داروهای حاوی کدئین می‌تواند پیامدهای جدی برای سلامت داشته باشد که شامل آسیب دیدگی کبد، زخم معده، دپرسیون تنفسی و مرگ می‌شود.

 مصرف داروهای مسکن موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب، تنگ شدن مردمک چشم، سیاه شدن دندان، تخریب کلیه و کبد، اختلال در گلبول‌های قرمز و… خواهد شد.

تاثیر استفاده بیش از حد مسکن بر روی زنان

زنانی که به طور مکرر از این قرص‌ها استفاده می‌کنند افزون بر عوارض ذکر شده، دچار نازایی و سقط جنین می‌شوند، افزود: ترک ناگهانی این داروها نیز موجب بدن درد شدید، تهوع، اسهال، استفراغ، مشکلات کلیوی، دردهای شدید کمری،‌ خشکی دهان و دندان، سیاه شدن دندان‌ها و… می‌شود.

باید فروش قرص‌های مسکن در داروخانه‌ها محدود شود.

در واقع داروخانه‌ها باید از فروش داروهای مذکور به مشتری‌های ثابت این داروها خودداری کنند؛ زمانی که فروشندگان شاهد این موضوع هستند که شخصی یک روز در میان و بدون نسخه پزشک درخواست داروهایی مانند دیفنوکسیلات، استامینوفن، کدئین، ترامادول و … را می‌کند باید از فروش آن به این فرد خودداری کنند.

در این میان پزشکان نیز نباید بدون معاینه و تنها با استناد به گفته‌های بیمار برای آن ها داروهای مسکن تجویز کنند.

منبع: آوازه