مصرف داروهای ایرانی

Related image

داروهای ایرانی و خارجی چه تفاوتی با هم دارند؟

 

کیفیت داروهای ایرانی به چه صورت است این نوع داروها در مقایسه با داروهای خارجی چه تفاوتی دارند؟

اکثر ایرانیان طرفدار مصرف داروهای خارجی هستند و ترجیح میدهند داروی خارجی مصرف کنند علت این انتخاب چیست؟

این داروها نسبت به داروهای ایرانی گرانقیمت ترند اما با این وحجود رعضه و درخواست آن ها بسیار زیاد و قابل توجه است .

به گفته یک فوق تخصص گوارش داروهای ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و تفکر رایج جامعه مبنی بر بی تاثیر بودن آنها، علمی نیست.
شهرام آگاه فوق تخصص گوارش و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه درصد بالای مراجعین بیماران گوارشی به کلینیک های داخلی حاکی از شیوع این بیماری ها دارد، گفت:
با توجه به شیوع بیماری های گوارشی اعم از بیماری های کبد، مجرای صفراوی، پانکراس و …، توجه به درمان آنها به ویژه درمان دارویی آنها حائز اهمیت است.
وی با اشاره به داروهای متعدد خوراکی و تزریقی حوزه گوارش، تصریح کرد:
در حال حاضر بیش از 30 برند معروف داخلی داروهای مربوط به مشکلات معده، زخم های گوارشی و یا ریفلاکس را با کیفیت بسیار خوبی تولید می کنند.
Image result for ‫داروهای ایرانی‬‎

تاثیرات چندگانه تحریم ها بر روی وضعیت دارویی کشور

وی به اثرات چندگانه تحریم ها بر روی وضعیت دارویی کشور اشاره داشت و افزود:
موثر بودن یا نبودن دارو ها به صرف تولید ایرانی آن باور غلطی است چراکه بسیاری از برندهای داخلی با کیفیت ساخت بالا و نظارت مناسب، اثربخشی بسیار خوبی دارند.
دکتر آگاه با تاکید بر توجه به برند داروها، کیفیت برخی شرکت ها را بسیار خوب ارزیابی کرد و یادآور شد:
درباره داروهای خارجی هم باید توجه داشت که برخی برند ها از کیفیت بهتری برخوردارند.
اما این تفکر که اثر داروهای خارجی بهتر از تولیدات داخل است همیشه و در همه موارد درست نیست و بیشتر مربوط به اثر روانی و افکار عمومی جامعه است.
وی از پوشش بیمه ای داروهای ایرانی و همچنین داروهای پرمصرف خارجی اظهار رضایت کرد و گفت:
برخی داروها برند ایرانی ندارند که توصیه می شود پوشش بیمه ای برای آنها افزایش یابد.
همچنین برای داروهایی که هر دونمونه داخلی و خارجی را دارند هم پیشنهاد می شود مانند کشورهایی مثل هند، هر دو دارو را تحت پوشش بیمه ای قرار دهند.
به گفته آگاه بیمار باید برای استفاده از داروی خارجی یا ایرانی حق انتخاب داشته باشد و با ورود داروهای خارجی و همچنین پوشش بیمه ای مناسب زمینه این حق فراهم شود.

ایران جزء 10 کشور برتر داروساز

در دهه 80 و 90 داروسازی در ایران دیگر بر تأمین نیازهای داخلی متمرکز نبود؛ تولید داروهای پیشرفته و صادرات نیز جزو اهداف صنعت داروسازی ایران شد.

پس از 2 دهه تحقیق و توسعه در این حوزه حالا به‌جایی رسیده‌ایم که 170 کارخانه داروسازی داریم که 97 درصد نیازهای دارویی کشور را تأمین می‌کنند.

علاوه بر آن بیش از 55 درصد مواد اولیه داروها و بیش از 95 درصد لوازم بسته‌بندی دارو در داخل تولید می‌شود.

80 شرکت پخش سراسری دارو نیز در کشور فعال است و ایران امروزه از صادرکنندگان مهم دارو و مواد اولیه دارو و همچنین لوازم بسته‌بندی دارو در دنیاست.

در حوزه تولید داروهای گیاهی، حیوانی، معدنی، شیمیایی، نانو و… دانشمندان ایرانی در جهان پیشتازند و مدام افتخارآفرینی می‌کنند برای خودشان و کشورشان.

حالا ما در حوزه نانو دارو که امید آینده علم پزشکی برای درمان مؤثر بیماری‌ها محسوب می‌شود رتبه هفتم جهان را داریم و نانو داروهای ایرانی به 7 کشور صادر می‌شوند.

این‌طوری است که ایران را یکی از 10 کشور برتر در حوزه داروسازی معرفی می‌کنند؛ افتخاری که وارثان ابوعلی سینا و زکریای رازی لیاقتش را دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 2