دانلود کتاب تیمور لنگ از هارولد لمب

دانلود کتاب تیمور لنگ از هارولد لمب دانلود کتاب تیمور لنگ از هارولد لمب

%d8%aa%db%8c%d9%85%d9%88%d8%b1-%d9%84%d9%86%da%af-%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%88%d9%84%d8%af-%d9%84%d9%85%d8%a8

نام کتاب: تیمور لنگ

نویسنده: هارولد لمب

مترجم: علی جواهرکلام

انتشارات: قلم مکنون

سال نشر: 1390

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 338 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 3.79 مگابایت

 

بخشی از کتاب

پانصد و پنجاه سال پیش مردی کوشید که خود را فرمانروای جهان بسازد. هر اقدامی که کرد موفق شد، ما او را تیمور لنگ می‌خوانیم. در آغاز وی چندان مهم نبود فقط بر قطعه‌ای از اراضی و عده‌ای گله‌دار آن سرزمین مرد پرور پهلوان‌خیز یعنی آسیای مرکزی فرمانروایی داشت. تیمور مثل اسکندر مقدونی پسر پادشاه نبود و مانند چنگیز ریاست قبیله را از پدر ارث نمی‌برد. اسکندر و چنگیز هر دو هنگامی که به جهانگردی برخاستند از خود همراهانی داشتند مردم مقدونیه با اسکندر و مغول‌ها با چنگیر همراه بودند ولی تیمور لنگ عده‌ای را دور خود جمع کرد. تیمور سپاهیان نیمی از جهان آن روز را یکی پس از دیگری شکست داد. او شهرها را در هم کوبید و مطابق میل خود از سر نو آباد ساخت کاروان‌های بازگانی دو قاره از وسط راه‌های او می‌گذشتند، تیمور ثروت چندین امپراتوری را گرد آورد و به میل خویش مصرف کرد. بر قله کوه‌های بلند در ظرف یک ماه کاخ‌ها و عشرتگاه‌ها بنا کرد. شاید بیش از هر بشر دیگر این مرد عجیب در مدت حیات ‌خویش کوشید تا مجموعه و طرح‌های غم‌انگیز را به چنگ خود درآورد و آن را به شکل نیکوتر و دل‌چسب‌تر از سر نو قالب بریزد. او آن روز و امروز به نام تیمور لنگ مشهور بوده و هست. در تواریخ عمومی ما نام وی تیمور لنگ است. گرچه اروپایی‌های پانصد سال پیش او را تاتاری می‌خواندند. آن‌ها به طور مبهم تیمور را فرمانروا و جهانگیر بی‌رحمی می‌شناختند که تا پشت دروازه اروپا رسیده بود و با چادرهای زربفت حرکت می‌کرد. از کله کشته‌ها منار می‌ساخت و شب‌ها در موقع حرکت روی تپه‌ها آتش‌افروزی می‌نمود تا راهنمای سپاهیان وی باشد. اما آسیا این مرد را بهتر می‌شناخت و خوشبختی‌ها و بدبختی‌های وی را یکایک می‌دانست. دشمنان آسیایی وی شهرت داده بودند که او یک گرگ خاکستری رنگ بزرگ زمین خواری می‌باشد. اما دوستان و پیروانش می‌گفتند تیمور شیر ژیان و جهانگشای عالی مقدار است…
 

معرفی کتاب

کتاب تیمور لنگ نوشته هارولد لمب، تاریخ نگار و تذکره نویس مشهور به بیان زندگی و فتوحات تیمور لنگ می پردازد. کتاب در چهار بخش و سی و یک فصل تنظیم شده است که عناوین آنها عبارتند از:

 بخش یکم:

ماوراءالنهر – آن طرف رود جیحون مردان با کلاه خودشاه آفرین(تاج بخش)سالی سارای بانوی خداوندگارتیمور دیپلماتسرگردان یک شتر و یک اسبکنار پل سنگیجنگ باران دو امیرروی پشت بام دنیا زین الدین سخن می گویدکار صوفیان

 بخش دوم:

سمرقند قزل اردودر جاده های استپدر سرزمین سایه هامسکوساقیان ـ هم پیاله هاقلمرو وسیع بر پشت زین سلطان احمد بغدادی

 بخش سوم:

محروسه ی سمرقندخانم بزرگ و خانم کوچکمسجد جامع تیمور جنگ سه ساله یوحنای اسقف به اروپا می رود آخرین جنگ صلیبیتیمور و ایلدرم به هم می رسند پشت دروازه های اروپا دنیای سفید نتیجه کوشش چه بود؟

بخش چهارم:

یادداشت ها
 

اطلاعات کتاب

• کتاب تیمور لنگ ترجمه ای است از کتاب Tamerlane The Earth Shaker (به فارسی: تیمور فاتح جهان) که اولین بار در سال 1928 توسط انتشارات .Robert M. MacBride and Co در نیویورک منتشر شد.
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.