دانلود کتاب جاسوسی که از سردسیر آمد از جان لوکاره

دانلود کتاب جاسوسی که از سردسیر آمد از جان لوکاره   کتاب جاسوسی که از سردسیر آمد از جان لوکاره

جاسوسی که از سردسیر آمد

  نام کتاب: جاسوسی که از سردسیر آمد نویسنده: جان لوکاره

مترجم: فرزاد فربد

انتشارات: جهان کتاب

سال نشر: 1389

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 287 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 3.27 مگابایت

 

مقدمه

بیشتر مردم از خواندن کتاب‌های جاسوسی لذت می‌برند. دلیلش شاید تعلیق و هیجانی باشد که در لابه‌لای سطور اینگونه کتاب‌ها وجود دارد یا لذت کشف یک معمای پیچیده. بعد از جنگ جهانی دوم تعداد کتاب‌های جاسوسی زیاد شد. دلیلش جنگ سرد بود. دو بلوک شرق و غرب نسبت به یکدیگر حساسیت زیادی داشتند. هر کسی از کشورهای کمونیستی وارد غرب می‌شد یا اگر کسی از اروپای غربی یا آمریکا به بلوک شرق سفر می‌کرد، یک جاسوس بالقوه بود. بیشتر کتاب‌های جاسوسی مربوط به زمان جنگ سرد هستند یا حتی اگر دیرتر نوشته شده‌اند باز هم داستان‌شان در همان دوره زمانی روایت می‌شود. به‌خاطر درامی که در کتاب‌های جاسوسی وجود دارد، این داستان‌ها دستمایه خوبی برای ساخت آثار سینمایی هم هستند. بیشتر کتاب‌های جاسوسی تبدیل به فیلم‌های سینمایی پرطرفداری شده‌اند. آخرین‌شان فیلم “بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس” بود که از روی یکی از رمان‌های مشهور جان لوکاره اقتباس شده بود و “گری اولدمن” در نقش “جورج اسمایلی”، جاسوس معروف بازنشسته در فیلم می‌درخشد. رمان‌نویسان کتاب‌های جاسوسی بیشتر از نویسندگان معمولی برای مردم آشنا هستند. چون نام خیلی از آنها در تیتراژ فیلم‌های معروف جاسوسی آمده است. جان لوکاره، یان فلمینگ و گراهام گرین چند نفر از این نویسندگان هستند که در حوزه کتاب‌های جاسوسی شهرت بسیاری دارند.
 

خلاصه داستان

زمان: 1962 میلادی مکان: آلمان شرقی، برلین “آلک لیماس”، مسئول شبکه جاسوسی دستگاه اطلاعاتی انگلستان در برلین، در دوران جنگ سرد است. جاسوس کهنه‌کاری است و عناصری در آن‌سوی دیوار برلین دارد که دسترسی به اسناد فوق‌سری دارند. در ابتدای داستان لیماس در این‌سوی دیوار به انتظار فرار یکی از اصلی‌ترین منابعش از آن‌طرف دیوار است. چندی است که افرادش یکی‌یکی به طرز مشکوکی کشته می‌شوند و حالا در همان ابتدای داستان متوجه می‌شویم که کل شبکه‌اش نابود شده است و او باید دست خالی به لندن بازگردد. توبیخ و شوت شدن به بخش‌های دفتری در انتظار اوست. اما بازی پیچیده‌ای آغاز می‌شود …
 

معرفی کتاب

رمان جاسوسی که از سردسیر آمد، یکی از کتاب‌های معروف ادبیات جاسوسی در دوران جنگ سرد است که سال 1963 توسط نویسنده بریتانیایی، جان لوکاره به رشته تحریر درآمد. کتاب بیشتر به‌خاطر تصویرش از شیوه‌های جاسوسی در غرب شهرت پیدا کرده که با دموکراسی و ارزش‌های اخلاقی در تضاد است. وقتی کتاب منتشر شد، تحسین منتقدان را برانگیخت و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در سرتاسر جهان شد. این کتاب یکی از صد رمان برتر تاریخ، به انتخاب “مجله تایم” است. مجله دیگری آن را بهترین کتاب جاسوسی همه زمان‌ها لقب داده است. سال 1965 “مارتین ریت” فیلمی از روی این کتاب اقتباس کرد که در آن “ریچارد برتون” در نقش قهرمان داستان ظاهر می‌شد. این کتاب جدا از جذاب بودنش، تاثیر فرهنگی عمیقی به‌جای گذاشت چون نشان داد که سرویس‌های جاسوسی شرق و غرب در رسیدن به اهداف‌شان تفاوت چندانی با هم ندارند و هر دو خونسردانه و بیرحمانه عمل می‌کنند. جالب است که خود جان لوکاره در سرویس جاسوسی انگلستان یعنی MI5 و MI6 فعالیت می‌کرد و نوشتن رمان‌های جاسوسی را هم از همان موقع البته با نام مستعار شروع کرد. “جاسوسی که از سردسیر آمد” نشان‌دهنده حقایقی در مورد سازمان‌های جاسوسی است و از روش‌های برخی كشورها در این حوزه انتقاد می‌كند؛ روش‌هایی که در مقابل دموکراسی غربی و ارزش‌هایی قرار می‌گیرد که سران این کشورها ادعا دارند به آن پایبند هستند. این کتاب از 26 بخش تشکیل شده و داستان‌های آن در میانه جنگ سرد و حدود یکسال پس از ساخت دیوار برلین و تنش‌های آن دوران اتفاق می‌افتد. شروع و پایان وقایع داستان در آلمان شرقی است و نویسنده داستانش را در سال‌های بعد از تکمیل “دیوار برلین” روایت می‌كند. واقعیت‌های بیان شده در این کتاب و ارتباط دادن آن‌ها با علم روان‌شناسی، باعث شد “جاسوسی که از سردسیر آمد” در زمان انتشارش توجه عده زیادی را به خود جلب کند. اين رمان جاسوسی نشان می‌داد سیستم‌های اطلاعاتی كشورها برای حفظ امنیت ملی، اخلاق را زیر پا مي‌گذارند و حرف‌هایی خلاف واقع مطرح می‌كنند. مترجم در مقدمه کتاب توضیح می‌دهد که عنوان اصلی این کتاب “جاسوسی که از سرما خلاص شد” بوده که وی با توجه به ذهنیت مخاطب ایرانی نسبت به فیلم و عنوان جدیدی که وی آن را جذاب‌تر می‌داند، تغییری در نام کتاب داده است.
 

اطلاعات کتاب

• کتاب جاسوسی که از سردسیر آمد ترجمه ای است از کتاب The Spy Who Came in from The Cold (به فارسی: جاسوسی که از جنگ سرد آمد) نوشته جان لوکاره که نخستین بار سپتامبر 1963 توسط انتشارات Victor Gollancz در انگلستان منتشر شد.  
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
بدون نظر
  1. مصیب می گوید

    سلام واقعا خسته نباشیدازاینکه اینهمه آثار زیبای ادبی وتاریخی ورمان و…رایکجا برای دانلودمخاطبانتان جمع آوری کرده ایدازشما سپاسگذارم
    اگربرایتان مقدورباشددانلودکتابهای دیگرپرویزقاضی سعید مخصوصا تابوت سرخ راهم درمجموعه زیبای خودتان قراردهید ممنون ومتشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.