دانلود کتاب محاکمه نورنبرگ از ابی امان

دانلود کتاب محاکمه نورنبرگ از ابی امان  کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران (جلد چهارم) از عبدالعظیم رضائی

nuremberg

  نام کتاب: محاکمه نورنبرگ

نویسنده: ابی امان

مترجم: حسن مرندی

انتشارات: سازمان کتابهای جیبی

سال نشر: 1341

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 213 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 1.78 مگابایت

 

مقدمه

دادگاه نورنبرگ در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۵ میلادی پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم به منظور محاکمهٔ ۲۲ تن از رهبران آلمان نازی که باعث کشته‌شدن بیش از ۵۰ میلیون نفر و متلاشی شدن زندگی میلیون‌ها انسان بودند، توسط متفقین جنگ جهانی دوم تشکیل شد. دادگاه در شهر نورنبرگ آلمان برگزار شد و هشت قاضی از آمریکا، بریتانیا، روسیه و فرانسه مسئول محاکمه این جنایتکاران بودند. “هیتلر” و “هیملر” (رئیس وافن اس‌اس) و “یوزف گوبلز” (وزیر تبلیغات نازی) قبل از دستگیری خودکشی کردند. “رابرت لی” (رئیس جبهه کار رایش) پس از دستگیری خود را حلق‌آویز کرد و “گورینگ” (فرمانده لوفت وافه) پس از دادگاه و قبل از اعدامش با خوردن سیانور خودکشی کرد. ریاست دادستان‌ها را “راربرت اچ. جکسون” به عهده داشت و بیش از پنج میلیون صفحه مدرک به همراه هزاران حلقه فیلم از هولوکاست و ده‌ها شاهد را به دادگاه ارائه کرد.
 

معرفی کتاب

حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان یا به اختصار حزب نازی به مدت دوازده سال از 1933 تا 1945 بر آلمان حکومت کرد و برزندگی بیش از 65 میلیون نفر ساکنان آن تسلط داشت. نازی ها تحت رهبری آدولف هیتلر درصدد برآمدن نظم تازه ای را به اروپا تحمیل کنند. آنها به هنگام ایجاد این نظم تازه بر آن شدند تا هر کس را که به لحاظ سیاسی با آنها مخالفت کند یا اینکه با معیارهای نژادی آن ها منطبق نباشد به زندان بیندازند یا بکشند. کتاب حاضر به شرح رویدادهای بعد از جنگ دوم جهانی می پردازد. بعد از پایان این جنگ بزرگ فاتحان جنگ بیش از همه در پی بازداشت و مجازات سرکردگان حزب نازی بودند. بسیاری از نازی ها در بهار 1945 از دست متفقین گریختند. هیتلر و نزدیک ترین دستیارانش خودکشی کردند. دیگر مقامات عالیرتبه همه مخفیانه از اروپا خارج شدند اما 22 تن از بدنام ترین مجرمان فرصت فرار نیافتند. آنها توسط متفقین بازداشت شده و برای محاکمه به دادگاه نظامی بین المللی تحویل شدند. قضات و حقوقدانان از آمریکا و انگلیس و فرانسه و اتحادیه شوروی از ماه اوت 1945 تا سپتامبر 1946 در نورنبرگ گرد آمدند تا در دادگاه با مردانی روبرو شوند که به یک برنامه وحشتناک و آدمکشی بزرگ جامه عمل پوشانده بودند. در کتاب محاکمه نورنبرگ، جزئیات دادگاه و محاکمات این جنایتکاران جنگی آلمانی به صورت داستان وار و دقیق روایت شده است. حتی اگر فرض گرفته شود که تمامی ماجرای کتاب ساخته تخیل نویسنده است، باید گفت به زیبایی ساخته شده است. در تمام طولِ جریانِ محاکمه ها، خواننده همان جاست، درست در جای خبرنگارانی که از جریانات نورنبرگ حوصله شان سر رفته و به دنبال خبرهای جنجالی تر به برلین رفته اند! “هیوود”، “لاوسن” و “رولفه” هر سه در لحظاتی از دادگاه تحسین شما را برمی انگیزند. هر لحظه که می گویید دیگر تمام شد و لاوسن برنده است، رولفه شما را غافلگیر می کند. اما بیش از همه اینها شخصیت “یانینگ” خواننده را تحت تاثیر قرار می دهد، با آرامش و سکوت و شهامت به موقع اش. فکر می کنید برایتان چقدر آزردهنده و تحقیر کننده باشد که بیگانگان عدالت رابرای شما اجرا کنند؟ چقدر آزار دهنده خواهد بود اگر  یک قاضی آمریکایی وزیر دادگستری شما را علیه هم میهنانش محکوم کند!؟ اما اصل ماجرا  فقط همین است؟! در پایان داستان، محکومیت حبس ابد –  که البته دووام زیادی نمی آورد – برای چهار متهم داستان، حکم ” مامور و معذور” بودن را خط می کشد.
 

اطلاعات کتاب

• کتاب محاکمه نورنبرگ ترجمه ای است از کتاب Judgment at Nuremberg (به فارسی: محاکمه در نورنبرگ) نوشته Abby Mann که در سال 1961 در آمریکا منتشر شد.
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.