دانلود کتاب Nobody's Girl از Hector Malot

دانلود کتاب Nobody’s Girl از Hector Malot   کتاب Nobody’s Girl از Hector Malot

Nobody's Girl 2

نام کتاب: Nobody’s Girl

نویسنده: Hector Malot

انتشارات: Project Gutenberg

زبان: انگلیسی

تعداد صفحات: 173 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 922 کیلوبایت

 

خلاصه داستان

زمان: قرن نوزدهم میلادی مکان: فرانسه “پرین” که پدرش را از دست داده با مادر بیمارش به همراه یک گاری و “پالیکار”، خر محبوبش به پاریس می‌رسند و در کاروان‌سرای متعلق به پیرمردی به نام گلوله نمک ساکن می‌شوند. بیماری مادر بالا می‌گیرد، فروش گاری هم مؤثر نیست و مادر می‌میرد. لحظاتی قبل از مرگ، مادر سندی را به پرین می‌دهد که نشانگر هویت واقعی پرین است و معلوم می‌کند که او فرزند واقعی کیست. سفر پرین به تنهایی آغاز می‌شود، بعد از فروش پالیکار برای مخارج سفر به آمی‌ین می‌رود. مقصد اصلی او “ماراکور” است، جایی که پدربزرگ او آقای “وولفران” صاحب ثروتی بزرگ است. پدر پرین، ادموند پنداووان سال‌ها قبل برخلاف رأی پدر، با دختری از هندو ازدواج کرده است و پس از آن وولفران او را از خود رانده است، او اکنون بی‌خبر از مرگ او و همسرش به دنبال اوست. ثروت وولفران بعد از او باید به فرزندش برسد، اما در غیبت طولانی او “تئودور” برادرزاده و “کازیمیر” خواهرزاده‌ی وولفران، طمع در مال او دارند و پرین تنها وارث قانونی این ثروت است. در چنین شرایطی پرین به ماراکور می‌رسد و با نام جدید اورلی در کارخانه‌ی وولفران به‌کار مشغول می‌شود. پرین پس از این با جسارت و پشتکار از حد یک کارگر معمولی بالاتر می‌رود تا آن‌جا که از نزدیکان وولفران می‌شود و …
 

معرفی کتاب

perin 10

Nobody’s Girl (به فارسی: دختر بی سرپرست) معروف‌ترین رمان هکتور مالو است که به دریافت جایزه‌ی آکادمی فرانسه نایل آمد و تنها کتابی است از هکتور مالو که هنوز تازگی و تأثیر غم‌انگیز خود را در نسل جوان حفظ کرده و پیوسته از آن تجدید چاپ شده است. پرین سیزده ساله، شخصیت اصلی داستان با وجودی که خیلی دختر خوب و پرتلاشی بود، باز هم مدام آدم‌های بدجنسی مثل آقایان تاروئل و تئودور و نیز خواهر و خواهرزاده‌ی آقای وولفران بزرگ سعی در خراب کردن او داشتند تا از محبوبیتش نزد پدربزرگ ثروتمندش (که آن موقع نمی‌دانست پرین با اسم تقلبی اورالی نوه‌اش است) بکاهند. علت این امر را می‌توان در خاستگاه اجتماعی پرین جست‌وجو کرد؛ چرا که او به عنوان فردی از طبقه‌ی محروم و زحمت‌کش بود که مدارج ترقی را تا رسیدن به مقام منشی مخصوص آقای رئیس پله‌پله طی کرد. مالو یکی از نویسندگان فرانسه است که هنر خود را در راه خدمت به بچه ها به کار انداخته و داستانهای زیبایی برای همه کودکان دنیا نوشته که همه آنها را با شور و شوق تمام می خوانند و لذت می برند. نکته جالب در داستان های هکتو مالو و بویژه در باخانمان، ماجراهای شیرینی است که پشت سرهم اتفاق می افتند و چنان خواننده را به دنبال خود می کشند که تا کتاب را به پایان نرساند بر زمین نخواهد گذاشت. در عین حال همه آن ماجراها انعکاسی از واقعیت های زندگی هستند و به همین جهت هیچگاه کهنه نمی شوند و لطف و گیرایی خود را از دست نمی دهد. Nobody’s Girl، رمانی تربیتی و اخلاقی است و به‌خصوص با دیدی روان‌شناسانه و در سطح نوجوانان و جوانان، به نگارش در آمده است. پرین سمبل عنصری پیراسته در جامعه است. به همین جهت در تمام داستان و تا لحظه‌ی مرگ مادر، پرستاری‌های مادرانه‌ی این دختربچه و نیز صمیمیت میان آن دو، خواننده را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد. پرین در مواجهه با دو فضای گوناگون “فقر و ثروت” خود را نمی‌بازد. او در مقابل این دو محیط نه رنگ می‌بازد که نشانه‌ی یأس است و نه حالتی پذیرا به خود می‌گیرد که نشانه‌ی درماندگی و سکون است. مقصد او اگرچه در ظاهر جایی است به نام ماروکور و در پی رسیدن به آن به ثروتی عظیم دست می‌یابد؛ ولی او در چند قدمی پیروزی، روح سالم و پیراسته‌ی خود را نشان می‌دهد. ادبیات کودکانه‌ی هکتور مالو، با رمان Nobody’s Girl خود در کنار نویسندگان بزرگی مانند ژول ورن و کنتس دوسگور قرار می‌گیرد و او نیز یکی از آفرینندگان دنیای ادبیات کودکانه است. هکتور مالو که در داستان‌پردازی لحن صادقانه و خوشایندی به کار می‌برد و آثارش پیوسته مورد توجه نوجوانان است، علاوه بر آن‌که نویسنده‌ی مسائل اخلاقی و تربیتی است، از زندگی عصر جدید و رنج عمیق انسانی نیز ادراکی کامل دارد. ارشادهای دل‌پذیر او و دقت فراوان در شرح وقایع عینی محیط، موجب پیروزی کتاب‌هایش گردیده است. رمان هکتور مالو با عنوان فرانسوی En Famille (به فارسی: باخانمان) منشر شد. کسی هم آخرش نفهمید چرا با وجود آواره و سرگشته بودن شخصیت اول داستان و بی‌خانمان بودنش، هکتور مالو این نام را انتخاب کرد. هکتور مالو در سال 1907 درگذشت، در حالی که کتابی که نوشته بود به چندین زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده بود و شرکت‌های معتبر فیلم‌سازی جهان از آن فیلم‌های متعددی در قالب سریال تلویزیونی، سینمایی و کارتون انیمیشن با نام‌های مختلف با ایفای نقش هنرمندان و کارگردانان بنام و مشهور جهان به تصویر کشیدند.
 

اطلاعات کتاب

• کتاب Nobody’s Girl (به فارسی: دختر بی سرپرست) ترجمه ای است از کتاب En Famille (به فارسی: باخانمان) نوشته هکتور مالو که نخستین بار در سال 1893 در فرانسه منتشر شد.
 ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.