گیاهان اپارتمانی

ترفندهای نگهداری بنفشه آفریقایی در منزل

 

 

گل بنفشه، محبوب‌ترین گل آپارتمانی را بشناسید|پارسینه

 

1. شرایط محیطی بنفشه آفریقایی

نور بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی گیاهی است که به نور کم عادت کرده و از نور زیاد بیزار است!. بهتر است در خانه از نور مهتابی (لامپ های فلورسنت) برای نگهداری بنفشه آفریقایی استفاده کنید. فاصله مناسب منبع نوری تا گیاه حدود 40 سانتی متر توصیه می شود. بنفشه آفریقایی به نور خورشید واکنش نشان داده و برگها در اثر تابش مستقیم به اصطلاح “سوخته” می شوند. برای اینکه برگ ها نور دریافتی را بهتر جذب کنند بایستی هر هفته یکبار برگ ها را غبار رویی کنید.

کاشت بنفشه آفریقایی

دمای مطلوب بنفشه آفریقایی

محدوده دمایی مناسب برای نگهداری بنفشه آفریقایی 18 تا 26 درجه سانتی گراد گزارش شده است. بنفشه آفریقایی در دمای اتاق (25 درجه سانتی گراد) گلهای فراوانی میدهد. دمای پایین تر از 18 درجه باعث بوجود آمدن سفیدک(قارچی پودری به رنگ سفید)می شود. دمای پایین 13 درجه موجب نابودی بنفشه آفریقایی می شود. دمای بالای 30 درجه سانتی گراد باعث گلدهی زودتر، ضعیف شدن گیاه و در نهایت از بین رفتن بنفشه آفریقایی خواهد شد.

آبیاری بنفشه آفریقایی

بستر گیاه بنفشه آفریقایی باید همیشه مرطوب باشد. دقت شود که به هیچ وجه از بالا به بنفشه آفریقایی آب ندهید. بهترین روش آبیاری پر کردن آب در زیر گلدانی است که از طریق سوراخ های کف گلدان باعث جذب گیاه می شود. بعد از یک ساعت و اطمینان از جذب آب توسط خاک، بهتر است آب اضافی را خارج کنید. برای آبیاری از آب بدون املاح، ولرم و بدون کلر استفاده کنید. آب جوشیده و یک شب مانده بهترین آب آبیاری بنفشه آفریقایی می باشد. زمان آبیاری بسته به شرایط محیطی متفاوت است اما معمولا هر 5 روز یکبار نیاز به آب دارد.

خاک مناسب بنفشه آفریقایی

قبل از هر چیز به شما توصیه میکنیم برای داشتن بنفشه آفریقایی پر گل و زیبا از خاک مخصوص بنفشه آفریقایی استفاده کنید. بنفشه آفریقایی مثل اکثر گیاهان گلدار نیازمند خاکی اسیدی است. بهترین آمیخته خاکی بنفشه آفریقایی عبارتست از 40% پیت ماس، 10% کوکوپیت و 50% پرلیت. برای خرید خاک مخصوص بنفشه آفریقایی اینجا کلیک کنید!

مطالب مرتبط : 6 روش تکثیر بنفشه آفریقایی

2. شرایط عمومی بنفشه آفریقایی

 1. گلدان بنفشه آفریقایی: گلدان بنفشه آفریقایی بهتر است از جنس پلاستیک باشد. گلدان های سفالی باعث بوجود آمدن تنش سرما و گرما و در نهایت مرگ گیاه می شود. گلدان های پلاستیکی با زهکش مناسب به دلیل عدم انتقال نوسانات دمایی مناسب بنفشه آفریقایی هستند.
 2. سایز گلدان بنفشه آفریقایی: گلدان بزرگ باعث تعویق گلدهی بنفشه آفریقایی می شود.

  مطالب مرتبط : قرار دادن بنفشه آفریقایی در گلدان خودآبیار

 3. کود بنفشه آفریقایی: اگر مایلید گیاهتان در تمامی طول سال گل های زیبا بدهد حتما از کود گلدهی بنفشه آفریقایی (فسفر بالا) استفاده کنید. میزان مصرف هر کود بسته به برند آن متفاوت است و بایستی به هنگام خرید از فروشنده طریقه مصرف را سوال کنید!برای خرید کود و هورمون مخصوص بنفشه آفریقایی اینجا کلیک کنید!
 4. تمیز کردن برگهای بنفشه آفریقایی: به هیچ وجه از اسپری برگی برای تمیز کردن برگ های بنفشه آفریقایی استفاده نکنید! برای این منظور از برس یا پارچه تمیز نرم و خشک استفاده کنید.
  تمیز کردن برگ بنفشه آفریقایی
  تمیز کردن برگ بنفشه آفریقایی
 5. تعویض گلدان بنفشه آفریقایی: هر سال یکبار در بهار اقدام به تعویض گلدان بنفشه آفریقایی کنید.
  تعویض گلدان بنفشه آفریقایی
  تعویض گلدان بنفشه آفریقایی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.