دانلود کتاب قصص الانبیاء از ابواسحاق نیشابوری

دانلود کتاب قصص الانبیاء از ابواسحاق نیشابوری   کتاب قصص الانبیاء از ابواسحاق نیشابوری

قصص الانبیا

  نام کتاب: قصص الانبیاء نویسنده: ابواسحاق نیشابوری به تصحیح: حبیب یغمایی

انتشارات: علمی و فرهنگی

سال نشر: 1382

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 508 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 10.9 مگابایت

 

مقدمه

در اوایل دوره بیست ساله قبل از شهریور ۱۳۲۰ و اگر دقیقتر گفته شود پیش از سال ۱۳۱۰ ش و پیش از آنکه کتابهای تاریخ و جغرافی دبستانی «وزارتی» تالیف شود و انتشار یابد، علاوه بردرس تاریخ، درسی دیگر به نام «تاریخ انبیاء » ظاهرا در سالهای چهارم و پنجم و ششم ابتدایی تدریس می‌شد و دانش آموزان موظف به آموختن و امتحان دادن آن بودند که محتوای این کتاب معمولا درباره نبوت و طبقه بندی پیامبران و ترجمه حال انبیای اولوالعزم و کتابهای آسمانی و شرح سوانح زندگی و معجزات ایشان بود. که از تدریس «تاریخ انبیاء» در دبستانها، علاوه بر تحکیم مبانی دینی و اعتقادات مذهبی فایده‌ای دیگر نیز مورد نظر بود و آن این که در تمام متون ادبی نظم و نثر فارسی و عربی که در دوران تمدن اسلامی پدید آمده است، نویسندگان به این داستانها نظر داشته و از آنها به تلویح یا تصریح یاد کرده و گاه پایه اشاره و استدلال خویش را بر روی آن نهاده‌اند. کتاب قصص الانبیاء، واجد شروط لازم برای طلاب ادبیات فارسی و رشته‌های مختلف فرهنگ اسلامی می‌باشد که از این شروط لازم می‌توان دو شرط که از همه مهمتر است نام برد، یکی این که کتابیست معتبر که با اتکاء به آیات قرآنی تالیف شده است و از خرافات و قصه‌های کم اعتبار و الحاقی، پیراسته شده است و شرط دوم این است که چون این کتاب از قدیمی‌ترین نسخه و فصیح‌ترین آنان می‌باشد، خواننده را ضمن مطالعه و آگاهی بر محتوی کتاب، در آشنایی با نثر فصیح و شیرین و کهن فارسی یاری می کند.  

معرفی کتاب

قصص‌ الانبیاء، اثر قرآن‌پژوهی‌ ابی‌ اسحاق‌ احمد بن‌ محمد بن‌ النیشابوری‌ معروف‌ به‌ «ثعلبی‌» در سال‌ 427 هجری‌ قمری‌ است‌. این کتاب، یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های مستقل درباره‌ی داستان‌های پیامبران است که در مجموع، مشتمل است بر داستان پیامبران، احوال خلفای راشدین، خاندان عباس، یزید و حجاج بن یوسف. این کتاب از نمونه‌های پر ارزش نثر کهن دری به شمار می‌رود و از نظر اشتمال بر لغات و ترکیبات نادر و کهن فارسی شایسته‌ی توجه است. کتاب داراى  ١١۶  قصه است كه نام دو قصه آخر آن در فهرست مندرجات نیامده است و پس از آن قصه «جرجیس پیغامبر» نیز ظاهرا از طرف شخصى غیر از مولف، نوشته و به آن اضافه شده و بدین ترتیب تعداد قصه هاى آن به  ١١٧  رسیده است.  فهرست مطالب در ابتداى كتاب و فهرست اعلام اشخاص، امم و قبائل و اماكن در انتهاى آن آمده است. قصه های کتاب: مولف، براى نوشتن درست ترین وجه حكایات خود چنین مى گوید: «یاد كنیم از قصص قرآن و آنچه در آن پیوسته است از پندها و حكمتهاى لطیف و نكت و اشارات آن و یاد كردن اعتبار بدان، زیرا كه یافتیم این قصص را معظم قرآن و بیشتر ذكر آن كه خداى تعالى … كردارهاى قوم پیشین به این امت بگفت و آنچه بدیشان رسید از عذابهاى گوناگون، تا مومنان حذر كنند از آن، و شكر كنند در آنچه خداى تعالى مرایشان را داده است … و ما جمع كردیم این قصصها را كه به قرآن درست، صد و شانزده قصه است.» در متن كتاب نیز، همه داستان پیامبران با یادكردن آیه‏ هاى مربوط بدیشان، و نقل قول محدثان و مفسران همراه است و از این روى، متنى معتبر و قابل ملاحظه مى نماید. کتاب، داراى  ١١۶  قصه است كه نام دو قصه آخر آن، در فهرست مندرجات نیامده است و پس از آن قصه «جرجیس پیغامبر» نیز ظاهرا از طرف شخصى غیر از مولف، نوشته و به آن اضافه شده و بدین ترتیب تعداد قصه هاى آن به  ١١٧  رسیده است. تا قصه نود و چهارم کتاب، مربوط به پیامبران قبل از حضرت محمد(ص) است، قصه نود پنجم، مربوط به حضرت محمد(ص) و باقى دیگر مربوط به حوادث زندگى آن حضرت یا وقایع بعد از رحلت او در دوران فرمانروایى خلفاى راشدین و خلفاى اموى است. قسمتى از این قصه ها مسلما نه به قرآن مربوط است و نه به قصه انبیاء، مانند قصه ‏هاى خلافت ابوبكر، عمر، عثمان، و على بن ابى طالب (ع) و قصه عباس عموى پیامبر، یزید بن معاویه و حجاج بن یوسف، كه در ردیف  ١١١  تا  ١١۶  آمده است. بعضى قصه‏ هاى دیگر نیز هست كه در قرآن كریم یا بدانها اشارتى نرفته، و یا به صورت كنایه و به اختصار تمام بدان اشاره كوچكى شده است مانند حجة الوداع، اهل روم و اهل فارس، فتح مكه، عایشه و صفوان، بدر الصغرى، بنى قریظه، بنى نضیر، عام حدیبیه و … در قصه‏ هاى امم قبل از اسلام نیز گاهى سرگذشت پیغامبرى در طى چند قصه شرح داده شده است، مانند داستان حضرت یوسف كه در طى سه قصه و داستان حضرت موسى كه در طى نوزده قصه آمده است. علاوه بر این بعضى قصص در حقیقت قصه پیامبران نیست، مانند مباحث مربوط به «آغاز آتش پرستیدن» در قصه  ٩٠ ، اصل چهودى، اصل ترسایى، اصحاب الفیل و نظایر آن، كه با آنكه به پیامبرى خاص مربوط نیست، جزء مباحثى است كه جاى طرح آن همین كتاب است و اطلاع بر آنها نیز به اندازه آگاهى بر داستان پیامبران، مورد نیاز است.  

اطلاعات کتاب

• کتاب قصص‌ الانبیاء منسوب است به ابو اسحاق ابراهیم بن منصور بن خلف نیشابوری. • تاریخ نگارش آن بنا به حدس مصحح، قرن پنجم هجری است. • کتاب به تصحیح حبیب یغمایی و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی به چاپ رسیده است.
]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
بدون نظر
 1. غلامرضا عمرانی می گوید

  سپاس گزار محبتتان هستم.

 2. سجاد تبریز می گوید

  سلام این کتاب رو نوشتاریش رو من خوندم
  به بقیه دوستان هم توصیه میکنم حتما بخونن
  از عوامل سایت و انتخاب این کتاب تشکر میکنم
  عجرشون با خدا.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.