دانلود کتاب دکارت از دیو رابینسون

دانلود کتاب دکارت از دیو رابینسون  کتاب دکارت از دیو رابینسون

دکارت قدم اول

نام کتاب: دکارت – قدم اول

نویسنده: دیو رابینسون

مترجم: مهدی شکیبانیا

انتشارات: شیرازه

سال نشر: 1378

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 176 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 3.83 مگابایت

 

مقدمه

“رنه دکارت”، پدر فلسفه مدرن و  هندسه تحلیلی، کسی که فلسفه را از خواب سنگین قرون وسطی ای اش بیدار کرد، در سال ۱۵۹۶ در خانواده ای از نجبای “تورن” در “فرانسه” به دنیا آمد. او در مدرسه ی “یسوعیان” به  تحصیل پرداخت. در این مدرسه بود که شرح و تفسیر آثار “ارسطو” و  ریاضیات و جبر را فرا گرفت. در شانزده سالگی مدرسه را ترک کرد و به “پاریس” رفت. و برای اولین بار خود را در گرداب زندگی انداخت. “رنه دکارت” در مجالس مهمانی، رقص و قمار شرکت می کرد و در قمار اغلب می برد، و برد او  چنان که دوستانش ذکر کرده اند به علت آن بود که بازی خود را بر پایه ریاضیات به پیش می برد نه براساس قوانین شانس. “رنه دکارت” که مانند بسیاری از نجیب زادگان دورانش، احتیاجی به تأمین معاش نداشت در سال ۱۶۱۸ در “هلند” به خدمت ارتش “امیر اورانژ” در آمد. او در ارتش به جنگ نمی پرداخت زیرا تقاضای خدمت بدون مزد کرده بود علاوه بر آن که مرد دلیری هم نبود. بعد از دو سال در نتیجه دیدن خوابی از خدمت نظامی کناره گرفت. “دکارت” وقتش را صرف مطالعه ی فلسفه کرد، از کشوری به کشور دیگر می رفت و با مردم حشر و نشر می کرد کتاب می خواند و یادداشت برمی داشت. در سی و سه سالگی سرانجام ساکن در “هلند” شد. در خلوت انزوای “هلند”، “رنه دکارت” فارغ از امور زندگانی روزگار را وقف امور علمی کرد. جز با اهل فضل معاشرت، و غیر از مرسن و معدودی دیگر با کسی مکاتبه نداشت. شبانروزی ده ساعت می خوابید و هر روز مدتی میان مردم به آزادی گردش می کرد در حالی که کسی او  را  نمی شناخت که مزاحم او شود. به کارهای مردم و امور سیاسی و دولتی به هیچ وجه عنایت نداشت. تحقیقات علمی “رنه دکارت” بیشتر به تفکر و تجربه ی شخصی بود نه به خواندن کتاب و چنان که خود گفته، در کتاب جهان مطالعه می کرد، یعنی سیر و تأمل در آثار طبیعت و چگونگی خلقت می نمود و یکی از دوستانش حکایت کرده است که روزی به دیدن او رفته بودم. خواهش کردم کتابخانه ی خود را به من بنماید. مرا به پشت عمارت برد. گوساله ای دیدم پوست کنده و تشریح کرده بود. گفت: بهترین کتابها که غالباً می خوانم از این نوع است. با نوشتن «گفتار در روش» آوازه “دکارت” بلند گردید. پس از آن «اصول فلسفه» و  «تأملات در فلسفه اولی» را نوشت. انتشار این آثار موجب شد که گروهی از اهل ذوق به او ارادت بورزند. و گروهی دیگر به تکفیر او بپردازند. با آن که درک مسائل فلسفی “دکارت” دشوار است از آن جا که با کمال روشنی مطالبش را بیان می کرد موجب شد که افراد بیشتری با خواندن آثار او شیفته ی علم گردند. دکارت در سال ۱۶۴۹ به “استکهلم” پایتخت “سوئد” رفت تا به ملکه ی آن فلسفه بیاموزد. ملکه اصرار داشت که “رنه دکارت” هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب به قصر او برود و به وی فلسفه بیاموزد. “دکارت” فقط چند هفته توانست این برنامه ی شاق را اجرا کند. او به شکایت می گفت: «در سوئد خون در رگ های انسان چون آب در جویبار یخ می بندد.» سرانجام، سرمای آن دیار به مزاج “دکارت” سازگار نیامد. ذات الریه گرفت، و پس از نه روز بیماری در سال ۱۶۵۰ در سن ۵۴ سالگی درگذشت.  

معرفی کتاب

دکارت را عموما به منزله فیلسوفی می شناسند که آماده تشکیک در همه چیز، حتی در وجود خویش بود. بسیاری نیز او را به واسطه جمله معروفش «فکر میکنم،پس هستم» به یاد می آورند، حتی اگر کمتر کسی به درستی بداند که معنی این جمله چیست. با مطالعه این کتاب خواننده درخواهد یافت چرا دکارت را پدر فلسفه مدرن می نامند و پرسش هایی که ذهن او را به خود مشغول کرده بود، کدامند. مطالعه کتاب حاضر قدم اولی است در جهانی که دکارت مورد پرسش قرار می داد و نیز روایت روشنی از سهم دکارت در علوم و ریاضیات و فلسفه ذهن.  

اطلاعات کتاب

• این کتاب ترجمه ای است از کتاب Descarte for Beginners که توسط انتشارات Icon Books Ltd در سال 1998 به چاپ رسید.  

معرفی مجموعه کتابهای قدم اول

سری کتب قدم اول که توسط انتشارات شیرازه منتشر شده اند، کتاب هایی هستند مصور، آسان و جذاب و خواندنی که برای آشنایی و قدم اولیه به سوی بزرگان علم و فلسفه نوشته شده اند و از این حیث برای مخاطب خاص و عام جذاب و مفید است.  ]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.