دانلود کتاب سارتر از فیلیپ تادی

دانلود کتاب سارتر از فیلیپ تادی دانلود کتاب سارتر از فیلیپ تادی

سارتر قدم اول

نام کتاب: سارتر – قدم اول

نویسنده: فیلیپ تادی

مترجم: روزبه معادی

انتشارات: شیرازه

سال نشر: 1379

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 172 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 3.12 مگابایت

 

مقدمه

“نیچه” به شیوه ای که به پیشگویی شباهت دارد، گفته بود: «امروز اروپا ، با ضربه های پتک فلسفه می ورزد!» یکی از افرادی که محکمترین ضربه ها را در این حوزه در قرن بیستم وارد کرد، “ژان پل سارتر” بود. نقطه آغاز اگزیستانسیالیسم او، با عبارتی از رمان معروفش، “تهوع” در هم تنیده است: «هر آنچه وجود دارد، بی دلیل و معنا بوجود آمده است، با ضعف و ناتوانی به زندگی خویش ادامه می دهد، و به طور اتقاقی میمیرد …» او می خواست این خودِ انسان باشد که به زندگیش معنا می بخشد، از این رو در فلسفه اش به تقدم وجود بر ماهیت اعتقاد داشت. اگزیستانسیالیسم، شیوه ی تفسیری است که سارتر آن را به صورتی مکتبی شناخته شده در آورد. او می گفت: «ارزش چیزی نیست جز معنایی که شما برای آن بر می گزینید. انسان هیچ است به جز آنچه خود می سازد و انسان محکوم به آزادی است …!» نتیجه اصلی این تقدم وجود بر ماهیت مسئول بودن بشر در قبال طرحی است که از خود می سازد. سارتر بشر را وانهاده می داند بدین معنا که به سبب انکار واجب الوجود، مسئولیت کامل طرحی و تعریفی که از زندگی خود به دست می دهد با خویشتن است و جایی برای دست تقدیر باقی نمی ماند. به همین علت این جمله “دکارت” را نقل می کند: «به جای تسلط بر جهان، باید بر خود مسلط شد.»  

معرفی کتاب

ژان پل سارتر را برخی از مورخان، معروف ترین فرانسوی قرن بیستم میلادی – البته بعد از ژنرال دوگل – می دانند. در فاصله سال های پس از جنگ جهانی دوم تا درگذشتش،ی عنی از سال ۱۹۴۵ تا سال ۱۹۸۰، سارتر مسلما معروف ترین نویسنده فرانسه و شناخته شده ترین فیلسوف زنده این کشور بود. کتاب حاضر، از طریق مروری بر مهمترین نوشته های سارتر، قدم اولی است برای آشنا شدن با نمایشنامه های او یعنی “دست های آلوده”، “زندانیان آلتونا” و “اتاق بسته” و نیز نقدهای ادبی اش در مورد “رمبو و فلوبر”. در این کتاب شرح نسبتا مفصلی از مفاهیم بنیان گذار دیدگاه جهانشمول یعنی اگزیستانسیالیسم ارائه شده است و به ویژه به اندیشه های او درباره آزادی توجه می شود. در کنار این مباحث، این اثر به بازبینی پیش فرض هایی میپردازد که باعث می شوند در اندیشه سارتر میان مارکسیسم، لزوم پشتیبانی از جنبش های رهایی بخش در جهان سوم و باور به این مسئله که دوران کودکی تأثیر فوق العاده ای بر رفتار فرد در جامعه دارد، پیوند برقرار گردد.  

اطلاعات کتاب:

• این کتاب ترجمه ای است از کتاب Sartre for Beginners (به فارسی: سارتر برای مبتدیان) که توسط انتشارات Icon Books Ltd در سال 1988 به چاپ رسید.  

معرفی مجموعه کتابهای قدم اول

سری کتب قدم اول که توسط انتشارات شیرازه منتشر شده اند، کتاب هایی هستند مصور، آسان و جذاب و خواندنی که برای آشنایی و قدم اولیه به سوی بزرگان علم و فلسفه نوشته شده اند و از این حیث برای مخاطب خاص و عام جذاب و مفید است.]]>

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.